Szago – impreza na orientację, organizowana od 2007r. przez Uczniowski Klub Sportowy Włóczykij z Osieka. Zawody składają się z tras marszowych – turystycznych (dziennych i nocnych), rowerowych, a w edycjach wiosennych organizowane są także biegi na orientację.
Krótka historia SZAGO
Pierwsza edycja imprezy, pod roboczą nazwą „Biegiem Marsz” odbyła się we wrześniu 2007r. w Osieku i miała charakter dziennego marszu z dwiema trasami do wyboru. Budowniczym i kierownikiem zawodów był Artur Fankidejski. Zwycięzcą trasy TZ zaawansowanej został Andrzej Wawrzyński, który w kolejnym roku dołączył do grona organizatorów wraz z Pauliną i Eweliną Danielewicz
Kolejna edycja, czyli Szago II to wrzesień 2008r. w Osieku. Impreza otrzymała nowa nazwę – „SZAGO”, co w gwarze kociewskiej oznacza chodzenie na skróty, na przełaj. Podczas drugiej edycji zawodów uczestnicy mogli startować w czterech, dziennych trasach marszowych, budowniczymi tras były wyżej wymienione osoby, a w sekretariacie pojawiła się na stałe Natalia Buławska.
Szago III odbyło się w listopadzie 2009r. w Osieku. Ta edycja przyniosła zmiany organizacyjne: przeniesienie terminu zawodów z września na listopad i zapoczątkowanie nocnych edycji Szago. Budowniczym zawodów był Artur Fankidejski i Andrzej Wawrzyński, natomiast Paulina i Ewelina Danielewicz budowały trasy na swojej własnej imprezie – „Castri”, a na Szago pomagały w sekretariacie. W latach 2008 – 2014 tworzenia wszystkich plakatów i dyplomów Szago podjęła się Magdalena Pycka.
Szago IV to listopad 2010r. – Osiek. Edycja odbyła się na podobnych zasadach jak wcześniej, nowością był fakt, że w gronie budowniczych pozostał tylko Artur Fankidejski, a trasy zawodów pierwszy raz przekroczyły granicę gminy i prowadziły z miejscowości Przewodnik do Osieka.
Szago V – listopad 2011r. – Osiek, to kolejne poważne zmiany i krok naprzód w rozwoju tej imprezy. Grono organizatorów i budowniczy pozostało bez zmian. Wprowadzono natomiast nowe trasy: rowerową i pieszą 100 km. Trasa rowerowa R100 km wraz z trasą pieszą TZ (BT) odtąd stały się flagowymi trasami i z roku na rok cieszyły się coraz większą frekwencją. Trasa piesza 100 km, którą wybrały jedynie trzy osoby i wszystkie ją ukończyły, miała charakter epizodyczny i więcej się nie pojawiła. Trasy piesze nocne wiodły ze Skórcza do Osieka.
Szago Trójmiasto odbyło się w marcu 2012r.,w Gdańsku. Postanowiliśmy sprawić naszym stałym uczestnikom imprezy niespodziankę i zorganizować wiosenną edycję zawodów poza Kociewiem. Uczestnicy mieli do wyboru dwie dzienne trasy rowerowe i trzy piesze nocne. Obszar zawodów obejmował Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Szago VII listopad 2012r. edycja jesienna ponownie ze Skórcza do Osieka, wprowadziliśmy drugą trasę rowerową 50 km natomiast trasa R100 na stałe weszła do kalendarza Pucharu Polski w Rowerowych Maratonach na Orientację.
Szago VIII w listopadzie 2013r. odbyło się w Śliwicach z powodu braku wsparcia i zainteresowania ze strony władz gminy Osiek. Z grona organizatorskiego odszedł Andrzej Wawrzyński, natomiast w sekretariacie i przy sędziowaniu dzielnie pomagały Paulina i Ewelina Danielewicz, Natalia Buławska oraz Olga Wrzałkowska.
Szago IX w listopadzie 2014r. także Śliwice. W obu edycjach imprezy w Śliwicach frekwencja wyniosła ponad 250 osób, zaczęliśmy więc pracować nad poszerzeniem grona organizatorów. Do zespołu dołączył Marek Wrzałkowski, świeżo upieczony Przodownik InO PTTK.
Szago X listopad 2015r. – Osiek. Do grona budowniczych dołączył Marek Wrzałkowski i Paweł Radtka, a w sekretariacie pojawiła się Anna Dettlaff. Nowością była trasa piesza 50 km, pozostałe trasy nie uległy przekształceniom.
Szago XI marzec 2016r. Osiek – to kolejna edycja ze zmianami. Integralną częścią imprezy stały się biegi na orientację. W ramach Szago zorganizowaliśmy Puchar Województwa w BnO. Pozostałe trasy funkcjonowały bez zmian, poza faktem, że wyjątkowo w tej edycji nie było etapów pieszych nocnych. Mocno zmodyfikowało się też grono organizatorów. W sekretariacie i przy sędziowaniu pomagał Karol Wroński. Łącznie w imprezie wzięło udział 420 zawodników.
Szago XII listopad 2016r. Kasparus. Zawsze chcieliśmy zorganizować imprezę w tym miejscu i udało się. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, zapisało się 400 osób, a ostatecznie, mimo deszczowej pogody, na starcie stanęło 350 zawodników. Dysponowaliśmy małą bazą i skromnym zapleczem. Budowniczymi tras byli: Artur Fankidejski i Marek Wrzałkowski, w zespole organizatorów działały Anna Dettlaff, Estera Kornacka. W sędziowaniu pomagali: Karol Wroński, Piotr Bładzikowski, Olga Wrzałkowska i Paweł Radtka. W tej edycji ostatni raz, ze względu na niską frekwencję, zorganizowaliśmy trasę pieszą 50 km, która pretendowała do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację.
Szago XIII marzec 2017r. w Osieku to ostatnia edycja tej imprezy. Cieszyła się, jak dotychczas, największym zainteresowaniem. Wystartowało w niej ponad 550 osób. Ponownie zorganizowaliśmy imprezę multidyscyplinarną – marsze na orientację, rowerowa jazda na orientację i Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Biegach na Orientację. Ścisłe grono organizatorskie stanowili: Artur Fankidejski, Marek Wrzałkowski, Anna Dettlaff i Estera Kornacka oraz liczne grono wolontariuszy.
Szago XIV wrzesień 2017r. Stara Kiszewa…już za chwilę 😉