Szago

Szago – impreza na orientację, organizowana od 2007r. przez Uczniowski Klub Sportowy Włóczykij z Osieka. Zawody składają się z tras marszowych – turystycznych (dziennych i nocnych), rowerowych, a w edycjach wiosennych organizowane są także biegi na orientację.

Krótka historia SZAGO

Pierwsza edycja imprezy, pod roboczą nazwą „Biegiem Marsz” odbyła się we wrześniu 2007r. w Osieku i miała charakter dziennego marszu z dwiema trasami do wyboru. Budowniczym i kierownikiem zawodów był Artur Fankidejski. Zwycięzcą trasy TZ zaawansowanej został Andrzej Wawrzyński, który w kolejnym roku dołączył do grona organizatorów wraz z  Pauliną i Eweliną Danielewicz

O Szago 1  O Szago 13 O Szago 14

Kolejna edycja, czyli Szago II to wrzesień 2008r. w Osieku. Impreza otrzymała nowa nazwę – „SZAGO”, co w gwarze kociewskiej oznacza chodzenie na skróty, na przełaj. Podczas drugiej edycji zawodów uczestnicy mogli startować w czterech, dziennych trasach marszowych, budowniczymi tras były wyżej wymienione osoby, a w sekretariacie pojawiła się na stałe Natalia Buławska.

Szago III odbyło się w listopadzie 2009r. w Osieku. Ta edycja przyniosła zmiany organizacyjne: przeniesienie terminu zawodów z września na listopad i zapoczątkowanie nocnych edycji Szago. Budowniczym zawodów był    Artur Fankidejski i Andrzej Wawrzyński, natomiast Paulina i Ewelina Danielewicz budowały trasy na swojej własnej imprezie – „Castri”, a na Szago pomagały w sekretariacie. W latach 2008 – 2014 tworzenia wszystkich plakatów i dyplomów Szago podjęła się  Magdalena Pycka.

O Szago 12 O Szago 29                                        O Szago 30 O Szago 31

Szago IV to listopad 2010r. – Osiek. Edycja odbyła się na podobnych zasadach jak wcześniej, nowością był fakt, że w gronie budowniczych pozostał tylko Artur Fankidejski, a trasy zawodów pierwszy raz przekroczyły  granicę gminy i prowadziły z miejscowości Przewodnik do Osieka.

Szago V – listopad 2011r. –  Osiek, to kolejne poważne zmiany i krok naprzód w rozwoju tej imprezy. Grono organizatorów i budowniczy pozostało bez zmian. Wprowadzono natomiast nowe trasy: rowerową i pieszą 100 km. Trasa rowerowa R100 km wraz z trasą pieszą TZ (BT) odtąd stały się flagowymi trasami i z roku na rok cieszyły się coraz większą frekwencją. Trasa piesza 100 km, którą wybrały jedynie trzy osoby i wszystkie ją ukończyły, miała charakter epizodyczny i więcej się  nie pojawiła. Trasy piesze nocne wiodły ze Skórcza do Osieka.

O Szago 2 O Szago 3 O Szago 4

Szago Trójmiasto odbyło się w marcu 2012r.,w Gdańsku. Postanowiliśmy sprawić naszym stałym uczestnikom imprezy niespodziankę i zorganizować wiosenną edycję zawodów poza Kociewiem. Uczestnicy mieli do wyboru dwie dzienne trasy rowerowe i trzy piesze nocne. Obszar zawodów obejmował Trójmiejski Park Krajobrazowy.

O Szago 6

Szago  VII listopad 2012r. edycja jesienna ponownie ze Skórcza do Osieka, wprowadziliśmy drugą trasę rowerową 50 km natomiast trasa R100 na stałe weszła do kalendarza Pucharu Polski w Rowerowych Maratonach na Orientację.

O Szago 15 O Szago 16

Szago VIII w listopadzie 2013r. odbyło się w Śliwicach z powodu braku wsparcia i zainteresowania      ze strony władz gminy Osiek. Z grona organizatorskiego odszedł Andrzej Wawrzyński, natomiast w sekretariacie i przy sędziowaniu dzielnie pomagały Paulina i Ewelina Danielewicz, Natalia Buławska oraz Olga Wrzałkowska.

O Szago 8 O Szago 9 O Szago 10

Szago IX w listopadzie 2014r. także Śliwice. W obu edycjach imprezy w Śliwicach frekwencja wyniosła ponad 250 osób, zaczęliśmy więc pracować nad poszerzeniem grona organizatorów. Do zespołu dołączył Marek Wrzałkowski, świeżo upieczony Przodownik InO PTTK.

Szago X listopad 2015r. – Osiek. Do grona budowniczych dołączył Marek Wrzałkowski i Paweł Radtka,  a w sekretariacie pojawiła się Anna Dettlaff. Nowością była trasa piesza 50 km, pozostałe trasy nie uległy przekształceniom.

Szago XI marzec 2016r. Osiek – to kolejna edycja ze zmianami. Integralną częścią imprezy stały się biegi na orientację. W ramach Szago zorganizowaliśmy Puchar Województwa w BnO. Pozostałe trasy funkcjonowały bez zmian, poza faktem, że wyjątkowo w tej edycji nie było etapów pieszych nocnych. Mocno zmodyfikowało się też grono organizatorów. W sekretariacie i przy sędziowaniu pomagał Karol Wroński. Łącznie w imprezie wzięło udział 420 zawodników.

O Szago 24 O Szago 25

Szago XII listopad 2016r. Kasparus. Zawsze chcieliśmy zorganizować imprezę w tym miejscu i udało się. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, zapisało się 400 osób, a ostatecznie, mimo deszczowej pogody, na starcie stanęło 350 zawodników. Dysponowaliśmy małą bazą  i skromnym zapleczem. Budowniczymi tras byli: Artur Fankidejski i Marek Wrzałkowski, w zespole organizatorów działały Anna Dettlaff, Estera Kornacka. W sędziowaniu pomagali: Karol Wroński, Piotr Bładzikowski, Olga Wrzałkowska i Paweł Radtka. W tej edycji ostatni raz, ze względu na niską frekwencję, zorganizowaliśmy trasę pieszą 50 km, która pretendowała do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację.

O Szago 26 O Szago 27 O Szago 28

Szago XIII marzec 2017r. w Osieku to ostatnia edycja tej imprezy. Cieszyła się, jak dotychczas, największym zainteresowaniem. Wystartowało w niej ponad 550 osób. Ponownie zorganizowaliśmy imprezę multidyscyplinarną – marsze na orientację, rowerowa jazda na orientację i Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Biegach na Orientację. Ścisłe grono organizatorskie stanowili: Artur Fankidejski, Marek Wrzałkowski, Anna Dettlaff i Estera Kornacka oraz liczne grono wolontariuszy.

O Szago 17 O Szago 18 O Szago 19 O Szago 20

Szago XIV wrzesień 2017r. Stara Kiszewa…już za chwilę 😉

O Szago 21 O Szago 22 O Szago 23